Waterlow Cup - Manton Quarry

Waterlow Cup Trial - 11:00am Manton Quarry

Please keep away from Taped off Alarmed Area around Weighbridge / Office

Sunday 3rd September 2017 – 11:00am

Conducted Easy Route - All OSET beginner riders welcome

Adults - Very Easy, Middle and Hard Routes

Entry forms can be printed off from the Scunthorpe MCC website and filled in to save time on the day of the trial: http://www.scunthorpemcc.co.uk/pages/forms

If you’re new to trials you must wear long sleeves, boots (ideally trials boots), helmets and gloves.

A copy of a risk assessment for this trial can be obtained from the Club Secretary

No Name Grade Class Machine 1 2 3 4 5 6 7 8 Total AWARD
78 Andreas Cook Int Int TRS 0 3 2 1 2 0 3 3 14 Waterlow Cup
79 Roman Kyrnyckyj Exp Exp TRS 4 5 1 0 1 0 4 8 23  
80 Mark Garrod Int O/40 Beta 2 6 11 2 4 0 8 17 50  
76 Kieran Riley Int Nov Gas Gas 11 15 15 15 18 1 21 15 111  
77 Bo Kyrnyckyj Int O/40 Gas Gas   R E T I R E D    
  Middle Route                          
No Name   Class Machine                 Total AWARD
28 Dave Hunt Int O/50 Gas Gas 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Best O/50
27 Glyn Ridley Nov O/50 Fantic 0 0 0 0 0 1 0 0 1  
34 Kev Witting Nov P/65 Bantam 0 0 4 0 1 0 2 0 7 Best P/65
36 Mark Wray Nov O/50 Gas Gas 0 0 10 0 0 0 0 0 10  
26 Niki Wraight Nov Nov Scorpa 4 1 3 0 2 0 1 0 11 Best Novice
35 Adam Witting Nov Nov Sherco 1 0 6 0 4 0 3 0 14  
32 Jasper Fox Youth D Beta 6 0 2 3 4 0 1 6 22  
30 Jim Breen Nov Nov Gas Gas 8 0 2 1 4 0 10 0 25  
33 Mark Kremin Nov O/50 Merlin 2 0 5 3 3 6 4 8 31  
31 Mike Sanderson Nov P/65 Triumph 1 0 2 1 11 5 4 10 34  
29 Lee Hinchcliffe Nov Nov Gas Gas 9 8 16 9 16 2 5 6 71  
  EASIER ROUTE                          
  Name   Class Machine                 Total AWARD
5 Eric Lonsdale Nov O/50 Montesa 1 0 0 3 0 0 0 2 6  
6 Mike Frizzell Nov O/50 Beta 0 0 6 2 4 0 17 9 38  
1 Aron Bentley Youth B Sherco 3 0 0 3 6 2 14 14 42  
4 Gywn Hanson Nov Nov Gas Gas 9 10 12 9 5 1 21 8 75  
3 Paul Archer Nov O/50 Gas Gas 13 8 9 8 14 1 23 15 91  
2 Paul Bentley Nov O/40 Sherco 12 6 11 12 12 6 25 16 100  
                             
  Conducted Juniors                        
  Harder Route                          
16 Sam Carter Youth  H OSET 0 19 1 0 0 10 0 19 49 Best Harder Conducted 
19 Jenson Fox Youth  H OSET 1 21 3 7 2 10 0 14 58  
  Easier Route                          
21 Lucas Butcher Youth  E OSET 6 9 5 17 8 2 8 16 71 Best Easier Conducted 
14 Jacob Plumtree Youth  E OSET 2 10 16 16 9 8 15 14 90  
20 Thomas Headley Youth  E OSET 17 15 18 17 4 12 12 15 110  
18 Tamsyn Hanson Youth  E OSET 3 15 21 16 15 17 16 19 122  
15 Joshua Plumtree Youth  E OSET 16 15 17 16 16 15 17 17 129  
17 Ella Carter Youth  E OSET 20 20 20 20 20 20 20 20 160  

 

Many thanks to Mark Garrod, Kev and Adam Witting for setting the sections

Thank you to Toyne Fox, Graham Prestwood and the helpers for Conducting the Junior Riders

Observers - Alan Hunt , Magi Akers, Stuart Kayley, Andy Lewis + Rider Observers             

NEXT EVENT:- 15th May 2017 - 11.00am start  - Triple route sections - All Classes at Whitton Cliff